Galerie »

« články a reportáže

Letem potápěčským světem

V sobotu 24.3. 2007 odstartovalo z teplického Jazzclubu vyzdobeného velkoformátovými fotografiemi Martiny Balzarové do posledního místa obsazené virtuální letadlo Seamaster na svůj první let kolem potápěčského světa. Kapitáni Kamil Balzar a Martin Jakeš zahájili jménem pořádajícího potápěčského centra Seamaster přehlídku zajímavých hostů, filmů, fotografií a prezentací.

Po oddechovém a pohodovém intru v podobě filmečku Co se děje v trávě Martiny a Kamila Balzarových přišel ostrý start. První host Steve Lichtag představil svůj film Prapodivný svět o pohnutém osudu živočichů z Vlčího potoka v Bílých Karpatech. Nespočet příběhů, které prožívají tito zvláštní tvorové v čele s hlavní hrdinkou Vrankou pruhovanou, končí každý rok zbytečným a nemilosrdným zásahem člověka. Film, který získal mnoho ocenění, svým poselstvím oslovil nejednoho diváka. Hlavní cena v kategorii film natočený v nejmenší hloubce Steva Lichtaga neminula (koneckonců sám si tuto kategorii vymyslel a před projekcí svého filmu nečekaně vyhlásil :-)

Po krátké přestávce přišel čas pro všechny podvodní fotografy. Karel Gregor ze sportovního klubu Divestar spolu s odborníkem na podvodní pouzdra Jiřím Katrušákem při svých prezentacích předvedli možnosti současné fotografické techniky v podvodním prostředí. Zájemci si mohli během celé akce prohlédnout nabídku firmy UWH – podvodní pouzdra a také získat mnoho užitečných rad.

A jelikož se mnohým z nás z ohniskových vzdáleností přehříval mozek, přišel vhod film Ledový příliv od Michala Kubáta a Petra Slezáka. Bezkonkurenčně „nejzmrzlejší“ dokument česko - ruské expedice z potápění pod ledovým příkrovem na severním polárním kruhu okořenili autoři zajímavým povídáním o peripetiích potápění v Rusku.

Po další přestávce uvedl veselý moderátor Kamil na scénu fotografa Petra Vaverku a tradičně ho potrápil několika zvídavými otázkami. Petr Vaverka se svým týmem pořizuje nádherné fotografie v náročných podmínkách jeskynního potápění. Během projekce snímků nám poodhalil, kolik úsilí a týmové spolupráce se skrývá za každou takovou fotografií.

Výstroj pro jeskynní potápění jsme vzápětí mohli s klidem odložit, protože dalším hostem byl David Čani a řeč byla samozřejmě o freedivingu. David Čani přivezl čerstvě sestříhaný film o úspěšné účasti českého freedivingového reprezentačního týmu na mistrovství světa v Egyptě. Měli jsme tak možnost jako první sledovat cestu za skvělým druhým místem v kategorii družstev, kterého se i přes nepřízeň osudu podařilo našim freediverům dosáhnout. Mnoho zájemců o tento krásný sport si následně mohlo prohlédnout a osahat výstroj pro freediving.

Dalším bodem programu byl zajímavý film Pavla Riedla Touhy bez hranic, výjimečný dokument o rekordním sestupu (170m) Pavla Říhy do nitra Hranické propasti. Poutavě natočený snímek o technicky i lidsky náročném ponoru do dosud nezmapovaných částí propasti bral dech.

Přišel čas na dekompresní přestávku během níž se podával guláš. Stále veselejší Kamil poté uvedl dalšího hosta, kterým byl Martin Jakeš. Temperamentní jihoamerické rytmy nás přenesly na souostroví Galapágy, kde se letos v lednu potápěli účastníci expedice Galapagos 2007 pořádané potápěčským centrem Seamaster. Nadstandardní hejna živočichů, v jiných koutech světa se vyskytujích poměrně vzácně a v malých počtech, přesvědčily všechny nevěřící, že Galapágy jsou skutečným potápěčským rájem.

Absolutní relaxaci nabídl Daniel Exner, který vysvětlil co znamená být free a ještě lépe wreck free. Potápění na nádech v místech, kam my, „normální“ potápěči, sestupujeme zásadně s přístrojem, není zábavou vyvolených. Jak se sami můžete přesvědit na kurzech freedivingu, které Dan pořádá, vaše možnosti jsou mnohem dál, než si myslíte. Během filmu o freedivingu na vraku Thistlegorm podmalovaném nádhernou hudbou jsme se mohli všichni zasnít a připravit se na závěrečnou smršť.

Po vcelku klidné části letu přišla bouře a turbulence. Na jevišti se objevil Richard Jaroněk a spolu s ním jeho oblíbenci, žraloci tygří. Poutavé vyprávění o respekt vzbuzujícím mořském tvorovi prolínané historkami z natáčení bylo veselé a mrazivé zároveň. Leckdo mohl mít dokonce dojem, že žraloci by se měli bát Richarda Jaroňka, nikoli naopak, ale po shlédnutí filmu Tiger Shark - Relax, don't do it bylo jasné, že v tomto případě se nebojí nikdo nikoho.

Poté, co žraloci definitivně opustili promítací plátno, vřítil se na jeviště rozzářený Kamil doprovázený Martinou a Martinem a s vydatnou podporou rozjetého Richarda Jaroňka zahájili tombolu. Vyhlašování vítězů v podání této skupinky si nic nezadalo s televizními estrádami těžkého kalibru. Všechny ceny ale našli své právoplatné vítěze a ježíška Kamila se také nakonec podařilo zabrzdit těsně před tím, než začal v tombole nabízet sám sebe.

A následovalo již „jenom“ předávání zkušeností, seznámování, zkrátka volná zábava, z které si někdo pamatuje více, někdo méně... Jedno je ale jisté. Každý, kdo měl během našeho průletu potápěčským světem oči otevřené si mohl odnést příjemný a zajímavý zážitek.

Děkujeme všem účinkujícím a hostům za vytvoření skvělé atmosféry a těšíme se spolu s Vámi na druhý ročník potápěčského promítání Letem potápěčským světem.

Autory fotografií k článku jsou Václav Kříž a Karel Gregor.