Galerie »

« články a reportáže

Letem potápěčským světem potřetí...

Jak již bývá zvykem v teplickém klubu Seamaster, jeden z jarních víkendů patří v útulném prostředí zdejšího Jazz Clubu tradičnímu setkání potápěčů, zvanému Letem potápěčským světem. Je spojené s promítání filmů, fotografií, vyprávěním a přednáškami na všechna možná témata, zajímající širokou partu zdejších potápěčských příznivců. Tak tomu bylo i letos v sobotu 25. dubna.

Nabité odpoledne zahájil Kamil Balzar spolu s dcerou Martinou hezkým filmem z podmořských rezervací Vietnamu, které loni navštívili. Poté už přivítali na pódiu prvního hosta, Petra Slezáka z pražských Kapr Divers. Ten přivezl dva velmi zajímavé materiály. Prvním byla zpráva o jeho dlouholetém potápění v Barentsově moři a s tím spojeném filmování a fotografování přírody v této oblasti. Migrace kamčatských krabů a potápění ve vodě s teplotou pod minus jeden stupeň Celsia, to byla síla, kterou desítky diváků rozhodně ocenili. Ovšem, to co přišlo potom, to byla bomba! Petr představil snímek, natočený spolu s Michalem Kubátem a skupinou technických potápěčů na vraku lodi Rosalie Moller v Rudém moři, kde během četných, až hodinových ponorů v hloubce téměř padesáti metrů, dosáhli filmaři kýlového prostoru lodi a film, nabízející pohledy jako při speleologickém průzkumu, tak odhalil divákům místa, která v této lodi dosud nikdo nenavštívil. Na závěr přišel potlesk víc než zasloužený. Za sebe mohu říci, že jsem tak nádherný film z vraku viděl za svých 50 let potápění a motání se kolem filmu a fotografií jen jednou, to když J.Y. Cousteau představil na konci padesátých let užaslému publiku ve filmu Svět ticha objevení vraku Thistlegormu, shodou okolností ležící nedaleko.

Druhým, nadmíru váženým a pravidelným hostem těchto teplických setkání, je docent Zdeněk Kukal, přední český oceánolog, geograf a oceánograf, emeritní člen České geologické služby. Zasvěcenou přednáškou, ostatně jako každý rok, tak přispěl k rozšíření obecného oceánografického povědomí přítomných posluchačů. Jeho ukázky manganových konkrecí a hlubokomořských sedimentů patří vždy k lahůdkám večera.

Dalším, jehož prezentace byla očekávána s napětím, byl Petr Klier, dokumentátor rekonstrukce pilířů Karlova mostu v Praze. Svým fotopřístrojem Hasselblad s digitální stěnou zachytil i v nepříliš průhledné vltavské vodě zbytky původních základů mostu v takové kvalitě, že přítomným až přecházel zrak. A aby toho nebylo málo, přidal i snímky z natáčení reklamy pro ministerstvo kultury Černé Hory, kdy v mělnickém bazénu vzniklo naprosto dokonalé filmové studio pod vodou. Výsledný klip o krásách Černé Hory byl důkazem, že všechno jde. Chce to jen správné lidi s kvalitní technikou a „trochu“ peněz.

Po technicky naprosto dokonalých snímcích z Hasselbladu předstoupil před obecenstvo Miloš Chlápek, který se již dlouhý čas věnuje potápění na Kubě. Představil svojí Cuba Dive s.r.o. a zvlášť sympatické bylo, že přesto nijak výrazně nepreferoval vlastní aktivity, ale poskytl mnoho obecných rad a připomínek pro zájemce o potápění na Kubě. Upozornil na zdejší úskalí při provozování této kratochvíle a odpověděl také na množství dotazů. Celá přednáška byla doplněna pěknými fotografiemi a zcela informujícími mapkami.

Pak už přišel na řadu zlatý hřeb večera, na který jsme se všichni moc těšili - volné vyprávění dvou nestorů českého potápění, Pavla Grosse a Otakara Šaffka, doprovázené spoustou dobových fotografií z poloviny minulého století, z časů, kdy tito dva pamětníci byli jedněmi z prvních, kteří se odvážili ponořit do tajemných hlubin zatopených lomů, dunajských tůní a také pod hladinu Černého moře a Jadranu. Pavel Gross je pravděpodobně prvním Čechem, který se tehdy potápěl ( a přežil! ) s amatérsky sestrojeným kyslíkovým přístrojem, Ota Šaffek je zase prvním podvodním fotografem, jehož snímky zhotovené Flexaretou v pouzdru z Papinova hrnce, byly na přelomu padesátých a šedesátých letech tištěny na stránkách československých periodik. V závěru večera Pavel Gross ještě přidal, jako bonbónek na závěr, sérii svých fotografií z každoročního několikaměsíčního pobytu na Filipínách, kde se i dnes, ve svých sedmdesáti letech, potápí s domorodci ve stylu jejich každodenního způsobu lovu ryb s dřevěnou ploutví a brejličkami, vyřezanými z mahagonu.

Protože ještě mnoho zůstalo neukázáno a nezodpovězeno, nezbývá než se těšit na další ročník Letem potápěčským světem. A proto je třeba si nejen se všemi stálými účastníky, ale i s případnými novými účastníky tohoto sympatického setkání, popřát do příštího jara na shledanou.

Vašek Kříž, foto autor

Něco málo o hostech Letem potápěčským světem 2009

PAVEL GROSS

Zvaný Matto, jedna z nezapomenutelných postav evropského potápění. Potápět se začal na konci padesátých let, kde proslul hlavně svými poněkud kaskadérskými výzkumy v oblasti kyslíkového potápění. Přežil, a v roce 1969 emigroval se svojí manželkou Libuší, též potápěčkou, do Švýcarska, kde byl dlouhá léta zaměstnán ve švýcarském jaderném výzkumu. Aby se nenudil, napsal knihu Klub bezdechých a hlavně, začal se svým kamarádem Jardou Kohoutem konstruovat výzkumné ponorky, z nichž nejslavnější se stala GEO, se kterou německý badatel dr. Fricke objevil u Komorských ostrovů přežívající kolonii prehistorických ryb – latimérií. Střídavě žije dnes ve Švýcarsku, Čechách a na Filipínách.

Více o Pavlu Grossovi si můžete přečíst v rozhovoru s Václavem Křížem z roku 2001 - Stará garda nerezaví.

Ota Šaffek

To je vlastně první UW fotograf v Čechách, který ty fotky publikoval v časopisech. Nevěnoval se ale jen potápění. Dlouhá léta byl třeba šéfredaktorem časopisu Letectví a modelářství. Někdy v 80tých letech vyhrál jako modelář s modelem rakety Saturn titul mistra světa! Sám raketový konstruktér Werner von Braun mu k tomu gratuloval a poslal hodnotný dárek.

Více o Otovi Šaffkovi si můžete přečíst v rozhovoru s Václavem Křížem z roku 2002 - Bez fotoaparátu bych se nikdy nepotápěl.

Doc. RNDr. Zdeněk Kukal, DrSc.

Narodil se 29. listopadu v roce 1932. Jako přední český oceánolog, geolog a oceánograf je autorem řady vědeckých prací z oboru oceánologie i geologie a také populárně vědecké literatury. Zabýval se například existencí bájné Atlantidy nebo legendami kolem Bermudského trojúhelníku. Z odborné literatury můžeme vzpomenout jeho Základy sedimentologie nebo Vznik pevnin a oceánů. V současné době je emeritním členem České geologické služby, stále přednáší a píše. Geologii absolvoval v roce 1955 na Univerzitě Karlově. Ke specializaci na mořskou geologii a oceánografii se dostal při studiu sedimentů. Přednášel na univerzitách v zahraničí (mimo jiné v Bagdádu a Kuvajtu) Po revoluci pracoval například jako ředitel České geologické služby a také v Radě Vlády ČR pro vědu a výzkum.

Mgr. Petr Slezák

Instruktor potápění - PADI MSDT, DSAT Tec Deep Instructor # 610686. V posledních letech se zaměřuje na potápění v Barentsově a Bílém moři. Více o jeho expedicích na www.kartesh.cz

Petr Klier

Profesionální potápěč, vynikající fotograf a filmař.

Miloš Chlápek

Původní profesí hydrogeolog, v pradávných dobách byl u zrodu potápěčského centra DEEP SEA. Dnes už své působení v DEEP SEA ukončil, geologií se taky zabývá jen částečně – ve státní správě. Většinu času a energie tráví šmejděním po Kubě a přilehlých vodách. O své kubánské zkušenosti se pak samozřejmě rád dělí se všemi, kdo mají zájem se na Kubu vypravit. www.divingincuba.cz