Galerie »

« články a reportáže

Potápění v Thajsku

Tento článek bych rád pojal jako stručný, ale vysoce informativní návod pro ty, co mají zájem o potápění v Thajsku. Sám jsem se v Thajsku mnohokrát potápěl, a proto se zmíním pouze o těch lokalitách, které za to opravdu stojí. Pokud už investujete nemalé peníze za letenku nebo poukaz od cestovní kanceláře a trmácíte se takovou dálku přes šest časových pásem, je dobré o možnostech potápění v Thajsku něco vědět.

Thajsko má dvě moře, Jihočínské, s Thajským zálivem na východě, a Andamanské na západě. Thajský záliv má písečné dno, je poměrně uzavřený a velice mělký. To jsou faktory, které spolu se severovýchodním monzunem působícím v období od listopadu do května velice ovlivňují viditelnost v těchto lokalitách. I na nejlepší lokalitě v Thajském zálivu, útesu Hin Bai neboli Sail rock, je celoročně špatná viditelnost (zažil jsem dokonce viditelnost pouhých šest až devět metrů). Proto vám všem, kteří se na tuto východní stranu pobřeží chystáte, doporučuji raději jiný druh zábavy než potápění. Například Fullmoon Party každý úplněk v měsíci na Koh Phagan (thajské slovo Koh znamená ostrov).

Chcete-li pod vodou v Thajsku opravdu něco vidět, nejlepší variantou je Andamanské moře daleko od pobřeží. Navštivte mořskou přírodní rezervaci na Similanských ostrovech. Similan je odvozeno z malajského slova sembilan, které znamená číslovku devět, je to totiž devět ostrovů. Dostanete se tam pouze na obytných potápěčských lodích, vyplouvajících z přístavu na sever od Phuketu. Plavba z přístavu na ostrovy trvá kolem šesti hodin. V těchto místech na otevřeném moři dosahuje viditelnost třiceti i více metrů.

Nejlepší měsíc pro potápění je duben, v této době jsou vody bohaté na plankton, za kterým sem připlouvají žraloci velrybí. My jsme to štěstí měli loni v dubnu, kdy jsme tyto velikány dlouhé kolem osmi metrů potkali na lokalitě Rochelieu rock. Jedná se o podmořský útes na otevřeném moři severně od Similanského souostroví, který je hojně omýván proudy bohatými na živiny a plankton. Je to skutečně živoucí útes, kde narazíte na podmořský mikroživot, měkké i tvrdé korály, korálové ryby, útesové dravce, žraloky leopardí, bílocípé, mnoho druhů rejnoků včetně mant a obrovská hejna ryb, která vám zastiňují výhled k hladině. Tento dokonalý ekosystém je možný jen díky úplnému zákazu rybolovu a regulaci potápění v této oblasti.

Pětidenní safari na Similany, včetně útesu Rochelieu a Koh Bon, pořídíte za zhruba dvacet tisíc českých korun, včetně plné penze a čtyř ponorů denně. Ve městě Patong na Phuketu najdete mnoho potápěčských center, která safari nabízejí, ale kvalita služeb se může v jednotlivých centrech lišit. Jistě se vám vyplatí vyplout s lodí ověřenou a vyzkoušenou. Doporučuji kontaktovat některé potápěčské centrum u nás, zda nemají tuto lokalitu v nabídce, protože s česky či slovensky mluvícím průvodcem a s potápěči krajany si tento výlet jistě lépe užijete. Ještě stojí za zmínku jedna lokalita na jih od Phuketu. Daleko na otevřeném moři leží dva podmořské útesy Hin Muang a Hin Daeng, které jsou velice podobné útesu Rochelieu. Dostanete se na ně pouze rychlými čluny pro čtyři až pět potápěčů (nejsou sice zrovna ideální pro dlouhou plavbu ve vlnách) z ostrova Phi Phi nebo z ostrova Lanta. Cesta trvá téměř dvě hodiny, pokud však není dobré počasí, tak vůbec nevyplujete, nebo vás odvezou na bližší lokalitu, ale zaplatíte stejně.

Text a foto: Martin Jakeš