Galerie »

« články a reportáže

Salem Express

...zítra se chystáme potápět na jednom z mnoha vraků v Rudém moři. Je to vrak trajektu Salem Express, který se nachází jižně od Safagy. Plavba k němu bude delší, ale stojí za to. Vyrazili jsme na cestu ještě před svítáním, plujeme asi tři hodiny, ale nechat si ujít návštěvu tohoto vraku by byla škoda. Vše probíhá perfektně jako vždy. Na místě si připravujeme výstroj a já si připomínám historii Salem Expressu.

Na vodu byl spuštěn v roce 1976 pod jménem Fred Scamaroni francouzskou loďařskou společností Constructions Navalen et Industrielles de la Mediterranee at La Seyne. Jméno lodi se v průběhu let několikrát změnilo. Jmenoval se např. Nuits Saint George, Lord Sinai a nebo Al Tahra. V roce 1988 byl přejmenován na Salem Express. Trajekt o výtlaku 4 771 tun byl dlouhý 100m a široký 18m. Čtyři osmiválcové dieselové motory poháněly dva lodní šrouby. Kapitánem byl Hassan Moro, který byl velitelem Salemu od roku 1988.

15.12. 1991 vyplul na svou obvyklou cestu mezi Jeddahem a Safagou. Údaje o počtu pasažérů se různí, ale je jisté, že trajekt byl přeplněný. Na palubě bylo přes 1600 lidí (převážně poutníku z Mekky). Loď byla přitom stavěna jen na 690 pasažérů. Kapitán byl hodně zkušený a svou trasu znal velmi dobře. Měl zvyk proplouvat v blízkosti Hyndman reefs a tím si zkrátit cestu o dvě hodiny. Bohužel 16.12.1991 se mu tato zkratka stala osudnou a ve dvě hodiny ráno najel na útes pouhých 11km od svého cíle. V důsledku nárazu se otevřely přední trajektové dveře a dovnitř se nahrnula voda. Loď se potopila během několika minut, nebyl čas na nějakou záchranu, většina pasažérů právě spala, mnohým se toto ztroskotání stalo osudným. Salem zmizel pod hladinou během osmi minut.

Pouze několika stovkám lidí se podařilo opustit loď. Většina z nich však nakonec zahynula ve vlnách nebo ve žraločích tlamách. Přes všechna nebezpečí se však 180 lidem podařilo přežít. Ti později tvrdili, že záchranné akce nebyly dobře koordinovány a na lodi propukl chaos. Sám kapitán Hassan, který byl za vše odpovědný, se potopil i se svou lodí. Tento kapitán, který vystudoval Egyptskou námořní akademii, byl jedním z nejuznávanějších a nejzkušenějších a pyšnil se titulem Master Mariner.

Vrak leží na boku v třicetimetrové hloubce. Nepoužité záchranné čluny dodávají celému místu ještě tragičtější ráz. Návštěva tohoto vraku je nezapomenutelná, vždy když se zde ocitnu vnímám zvláštní atmosféru. Pocity, které se vám honí hlavou nejde ani popsat, uvnitř vraku jsou stále zavazadla a osobní věci obětí. Vzdát úctu tomuto místu, věnovat tichou vzpomínku je asi to nejlepší co může potápěč na tomto místě jedné z největších tragédií v Egyptské novodobé historii udělat.

Vrak obeplouvám pouze zvenku, pro mě je proplouvání vnitřkem a nalézání osobních věcí pasažérů, kteří tu zahynuli, něco jako znesvěcení tohoto místa. Nedokážu si ani představit jaké to bylo v onu osudnou noc. Celé místo působí velmi ponuře a zároveň nádherně. Sluneční paprsky dopadají na trup tohoto vraku a dodávají místu až nadpřirozený ráz. Návštěva Salem Expressu vás ponoří do hlubokého rozjímání o životě a smrti.

Text a foto: Martina Balzarová